Açık Kaynak Kodlu Web Tasarım

Açık Kaynak Kodlu Web Tasarım


Açık kaynak kodlu web tasarım nedir?

Açık kaynak kodlu demek kaynak kodlarının tamamına doğrudan erişilebilir, istenildiği takdirde değiştirilerek kullanılabilir olduğu anlamına gelir. Tıpkı açık kaynak kodlu yazılımlar olan Linux, Android, Wordpress gibi özel web tasarım geliştirmeleri de kaynak kodlu olarak kullanıcılara teslim edilebilimektedir. Ancak açık kaynak kod geliştirme maliyetleri daha yüksek fiyatlı olduğundan özel maksatlı yazılımlar yazılımın kiralanması ve host edilmesi şeklinde tercih edilmektedir. 

Kaynak kodları kapalı olan uygulama, program ve program parçaları (.exe, .dll, ...vs) ile kaynak kodları saklanmış olarak web site tasarımları da doğrudan yazılımın kaynak koduna erişilemez ve her alanı özelleştirilemez. Ancak web siteleri canlı araçlar ve değişikliğe ve düzenlemeye ihtiyaç duyduklarından içerik yönetim sistemi yazılımları (CMS) ile web sitesindeki içeriklerin (metin,sayfa,resim,video,galeri,...vs) rahatça web sitesi yöneticisi tarafından değiştirilebilmesi sağlanır.

Açık kaynak kodlu web sitesine tekrar gelecek olursak; kaynak kodları hak sahibi ile paylaşıldığı ve ileriki zamanlarda kendi ekibi veya geliştirme talep ettiği herhangi birileri tarafından gelitirebileceği için;
- Eğitime, değişikliğe esneklik sağlar.
- Açık tespit edildiğinde müdahale edilebilir ve hemen kapatılabilir.
- Google tarafından SEO ve ADS gibi bazı politika ve algoritma değişikliklerinde temel düzeyden çekirdek düzeye kadar düzenleme yapılabilmesine olanak sağlar.
- Kaynak kodlarının ticari haklarının sizin elinizde bulunmasını sağlar.