forum-sitesi-nedir

Forum Sitesi Nedir


Forum siteleri günümüzde yaygınlığını yitirmeye başlayan site türlerinden. Bu durum da ir forum açmayı zor hale getiriyor. Artık rekabet ortamı neredeyse kalmamış durumda. Bu alanda büyükler yerlerini kaptı. Eğer bu büyük web sitelerinden sıyrılıp bir forum sitesi açmak istiyorsanız da çok çabalamanız gerekiyor.

Forum Sitesi Nedir?

Forum sitesi birçok insanın üye olup bilgilerini paylaşabileceği, karşılıklı yardımlaşmanın olabileceği, bir veya birden fazla konu hakkında bölümler barındıran bir web sitesi türüdür. Günümüzde popülaritesi azalmaya başlamıştır. Sosyal medyanın gelişmesi ile, forum kullanıcıları bu amaçla sosyal medyaya geçmiştir.

Forum sitesi açmaya karar verirseniz mutlaka hangi konuda bir forum olacağına karar vermeniz gerekir. Bunun yanında web sitesinin yanında bir forum açmanız daha faydalı olacaktır. Tamamen forum odaklı bir web sitesi özellikle ilk kurulduğunda size zorluk çıkaracak ve gelişmesi zor olacaktır. Bunun yanında web tasarımı konusunda da dikkat etmeniz gerekir. MyBB gibi içerik yönetim sistemleri artık geride kalmaya başlamıştır.

Forum Sitesi Açarken Dikkat Edilecekler

Rekabetin arttığı ve ilginin azaldığı bir web sitesi türü olan forum sitesini ayakta tutabilmek zordur. Bunun için gerçekten dikkatli adımlar atmak gerekir. Bunu yaparken de birçok noktada en iyisini yapmanız gerekir. Bir forum sitesi açarken dikkat etmeniz gereken bu noktalar;

  • İlk konu tabii ki tasarımdır. Forumların eski ve sıkıcı görüntüsünden mutlaka uzak durulması gerekir. Bu noktada web tasarım en önemli noktalardan birisidir. Forum siteniz güncel tasarım ilkelerine uygun, mobil cihazlar ile uyumlu ve görsel olarak da güzel olmalıdır.
  • İkinci konu birçok konuya odaklanmak yerine tek bir konuya odaklanmak olmalıdır. Artık içerisinde her türlü konu olan forum siteleri ilgi görmemektedir. Bu nedenle tek bir konu etrafında toplanıp forumun ana konusunun bu olması iyi olacaktır.
  • Bir sonraki dikkat etmeniz gereken kısım SEO’dur. SEO yani arama motoru optimizasyonu web sitelerinizin arama sonuçlarında üst sıralarda çıkmasını sağlar. Forum sayfası gibi bir web sitesinde de SEO önemli bir yer tutmaktadır. Web sitenizin aramalarda üst sıralarda çıkması ve daha çok kullanıcı çekebilmeniz için bu gereklidir.