iot-yazilim-nasil-yapilir

IOT Yazılım Nasıl Yapılır


Son günlerde hayatımızda popüler olan kavramlardan birisi nesnelerin interneti yani IOT’dir. Nesnelerin birbirleri ile iletişim kurması ve internete bağlanmasını amaçlayan IOT hayatımıza hızlı bir giriş yapmıştır. Bunun sonucunda akıllı ampullerden, uzaktan yönetilebilen çamaşır makinelerine, içerisindeki ürün bitince uyarı veren buzdolaplarından evin sıcaklığına göre birbirleri ile iletişim kurarak çalışan klima ve kombilere kadar birçok ürün çıkmaktadır. Nesnelerin interneti nesnelerin internet üzerinden hem sizinle hem de evdeki diğer cihazlar ile iletişim kurmasını amaçlamaktadır. Bu sayede verimli bir ortam yaratılacak, siz evde yokken de birçok işinizi halledebilecek, evinizdeki eşyalara daha az zaman ayırabileceksiniz.  Tabii ki tüm bu cihazların hem sizinle hem de diğer elektronik cihazlar ile uyum içerisinde çalışması için bir yazılım gerekmektedir. Son yıllarda popüler olan bu yazılım türüne IOT yazılım denmektedir.

IOT Yazılım Nasıl Yapılır?

Bunun için geliştirilen diller bulunmaktadır. Fakat nispeten yeni olan bu alanda iş yapmak için profesyonellik gerekmektedir. Cihazların birbirleri ile doğru iletişim kurması ve iletişim sırasında herhangi bir karışıklık olmaması için profesyonellikle yönetilen bir süreç gerekir. Bunu da özellikle bu konularla ilgili çalışmıyorsak kendi başımıza yapmamız imkansızdır. Bu noktada bir firmadan yardım almamız gerekir. Tabii ki burada işinin ehli olan, daha önce bu tür projelerde yer almış, ekibinde bu konuda yeterli insan bulunan firmalar tercih edilmelidir. IOT yazılım kendi başına bir uzmanlık alanıdır.

IOT Nerelerde Kullanılabilir?

İlk paragrafta da verdiğimiz birçok örnek gibi beyaz eşyalar birbiri ile etkileşimli olarak çalışabilmektedir. Bunun yanında akıllı ifadesi ile başlayan birçok ürün hayatımıza girmiştir. Siz de yaptığınız işlerde nesnelerin internetinden faydalanabilirsiniz. Örneğin bir müteahhit iseniz yaptığınız evleri bu tür çözümler ile akıllandırıp uzaktan yönetilebilir hale getirebilirsiniz. Bu evinizin değerini artıracak ve çok daha yüksek fiyatlara satmanızı sağlayacaktır. Tabii ki burada bir firmadan yardım alıp tüm bu eşyaların birbirleri ile uyumlu bir şekilde çalışması ve kullanıcının da bu çalışmaları doğru şekilde görüp müdahale etmesi için yazılım geçiştirtmeniz gerekir. Bu yazılımın farklı platformlarda da çalışabilmesi avantaj olacaktır.