landing-page-web-sitesi

Landing Page Web Sitesi


İnternet dünyasının gelişmesi ile ticaret ve pazarlama da internete kaymaya başladı. Bunun sonucunda da hayatımıza giren terimlerden birisi landing page oldu. Peki bu landig page nedir? Bir landing page hazırlanırken nelere dikkat edilmelidir?

Landing Page Nedir?

Landing page ya da Türkçe karşılığı ile açılış sayfası aslında adından da anlaşılabileceği gibi bir ürün veya hizmetin açılış sayfasıdır. Bu sayfada ürün hakkında tüm detayların verilmesi yani ürünün bizlere sunulması gerekir. Bir kullanıcı ürününüz veya hizmetiniz hakkında bilgi almak istediğinde ilk uğrayacağı sayfa burasıdır. Bu nedenle bu web sayfası çok doğru tasarlanmalıdır.

Bu sayfa tüketiciye pazarladığınız ürünü satmayı veya pazarladığınız hizmeti aldırmayı amaçlamalıdır. Bu nedenle bu sayfada mutlaka tüketiciye ürünü aldıracak bir link veya ürünün satıldığı pazarın adresi yer almalıdır. Tabii ki sayfanın genel tasarımı da tüketiciye bu linke tıklatmak için uğraşmalıdır. Bu da ancak doğru bir tasarım ve plan ile mümkün olabilir.

Landing Page Tasarlanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu tür bir sayfa tasarlanırken dikkat edilmesi gereken birçok nokta bulunmaktadır. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu sayfa ürününüzün veya hizmetinizin pazarlanmasını sağlamalıdır. Bu nedenle;

  • Bu sayfada mutlaka kullanıcının dikkatinin çekecek bir tasarım olmalıdır. Bu tasarım kullanıcıyı hizmeti satın almaya veya ürünü satın almaya yönlendirmelidir. Bunun için de iyi bir web tasarımı şarttır.
  • Web sayfası kesinlikle profesyonel tasarlanmalıdır. Basit bir içerik olması, web sayfasında tasarım hataları olması tüketicinin sayfanızdan uzaklaşmasına neden olacaktır.
  • Landing page bir kullanıcının sizinle tanışacağı ilk sayfadır. Tabi ki bu da sizinle ilgili ilk izlenimini de oluşturacaktır. Bu nedenle bu sadece ürünü veya hizmeti sunduğunuz bir sayfa değil aynı zamanda markanızı da sunduğunuz ilk sayfadır. Tasarımı bu nedenle çok önemlidir.
  • Bu sayfada mutlaka iletişim için bir form veya adres bulunmalıdır. Tüketici ürünün arkasında birisinin olduğunu ve bu kişiye veya firmaya rahatlıkla ulaşabileceğini bilmek ister. Bunu göstermenin en iyi yolu da iletişim yollarını tüketiciye sunmaktadır.
  • Bu sayfada gereksiz detaylardan, uzun cümlelerden kaçınılmalıdır. Olabildiğince kısa ama ürününüzü tanıtan bir içerik hazırlanmalıdır.