e-bulten-nedir

E-Bülten Nedir


Bülten bir firmanın, kuruluşun veya derneğin yaptığı çalışmaları, o dönemde kuruluşla ilgili olan haberleri içeren bir dokümandır. Firmalar müşterilerine, dernekler üyelerine mevcut durum hakkında bilgi vermek, kuruluşun gidişatını göstermek için zaman zaman bülten yayınlarlar. Fakat basılı olarak hazırlanan bültenlerin hem dağıtımı hem de hazırlanması zordur. Ayrıca bu işin maliyeti de yüksektir. Özellikle çok farklı şehirlerde oturan müşterilere veya üyelere de bu dokümanın gönderilmesi gerekiyorsa maliyet çok artar. Bu durumda başvurabileceğiniz yöntemlerden birisi e-bülten kullanmaktır. Peki nedir bu e-bülten? 

E-Bülten Nedir?

E-bülten, basılı olan bültenin internet ortamına taşınmış halidir. Kuruluş hakkında çıkan haberleri, yapılan çalışmaları internet üzerinden çalışanlarınıza, üyelerinize veya müşterilerinize ulaştırmanızı sağlar. Bu sayede değil ülkemizin bir ucunda dünyanın bir ucunda olan birisine bile rahatlıkla bülteninizi ulaştırabilirsiniz. Bu noktada e-bülten geliştirmek profesyonel bir iştir. Bunun için düzgün bir web sitesi tasarlanmalıdır. Örneğin firmanızdaki çalışanlara ayrı, müdürlere ayrı, müşterilere ayrı bir bülten gönderiyorsanız bu durumda insanların şifresi ile girip kendine ait bülteni görebilecekleri bir sistem geliştirmeniz gerekir. Tabii ki tüm bunları yapacak olan firmanın da bu alanda tecrübeli olması ve ekibinin de bu iş için yeterli olması en önemli beklentiniz olmalıdır. Tabii ki bunun yanında bir web sitesi tasarlamadan e-posta üzerinden de gönderim sağlayabilirsiniz. Tüm bunlar için tabii ki doğru tasarlanmış bir e-bülten de önemlidir.

E-Bülten Kullanmanın Faydaları

İşinizi dijital ortama taşıyıp basılı bir materyal yerine elektronik olarak bültenlerin gönderilmesinin birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydalar;

  • İlk faydası tabii ki bülten gönderim hızının artmasıdır. Özellikle farklı bir şehirde yaşayan kişiye en iyi ihtimal ile 1 ila 2 günde ulaşacak bülten anında gider.
  • Bülteninizin paketlenme ve kargolama ücretleri ortadan kalkar. İnternet üzerinden kolaylıkla ve ekstra bir ücret ödemeye gerek kalmadan rahatlıkla gönderebilirsiniz.
  • Bir diğer faydası tabii ki güncellenebilir olmasıdır. Baskıda fark edilen bir hata özellikle gönderim sağlandıktan sonra düzenlenemez. Fakat e-bülten olarak gönderdiğiniz içeriği rahatlıkla düzenleyebilir, hatayı revize edebilirsiniz. Yine önemli bir gelişme olması durumunda bunu da bülteninize ekleyerek anında gönderimini sağlayabilirsiniz.