b2c-web-sitesi

B2C Web Sitesi


B2C yöntemi son zamanlarda en popüler olan yöntemlerden birisidir. Hem fiyat avantajı sağlaması hem de aracıları ortadan kaldırması ile tercih edilmesi artmıştır. Artan enflasyon ve ürün fiyatları da bu yöntemi öne çıkarmıştır. Peki B2C yöntemi nedir? B2C web sitesi ne işinize yarar?

B2C Nedir?

B2C web sitesi konumuza geçmeden önce açıklamamız gereken ilk terim B2C kavramıdır. B2C üreticinin veya imalatçının direk olarak tüketiciye ürün satmasını ifade eder. Yani örnek olarak bir fabrika ürettiği ürünü direk tüketiciye sunarsa ya da bir çiftçi ürettiği sebze ve meyveyi marketleri aradan kaldırıp direk kendi tüketiciye satarsa bu satış türü B2C olmuş oluyor. Tabii ki böyle bir satış için de en ideal yöntem internet ortamından satmak oluyor. Burada da karşımıza iki seçenek çıkıyor. Birincisi pazaryerlerini kullanarak satış yapmak ikincisi kendi web sitemizi yapmak.

  1. Pazar Yerleri

Hepsiburada, Trendyol ve n11 gibi web siteleri Pazar yeri olarak anılmaktadır. Sizde B2C olarak satış yapmak için ürünlerinizi bu tür bir platformda sergileyebilir ve direk olarak tüketiciye sunabilirsiniz. Pazar yerlerinin en büyük avantajı birçok hazır müşterisinin olmasıdır. Bu da çok geniş bir müşteri potansiyeli demektir. Fakat kötü yanları da bulunmaktadır. Bunlardan birincisi Pazar yerlerinin sizden aldığı komisyondur. Bu maliyetinizi artıracaktır. İkincisi ise diğer mağazalardır. Bu mağazalarda sizinle rekabet edeceğinden satacağınız ürünün fiyatı düşebilmektedir.

  1. Kendi Web Sitenizi Yaptırmak

İkinci seçenek uzun ömürlü bir iş yapacaksanız daha iyi bir alternatiftir. Kendi web sitenizin tüm kontrolü sizde olur. İstediğiniz zaman bir kampanya düzenleyebilirsiniz. Web sitenize dahili bir sadakat programı ekleyebilir bu sayede tüketicileri kendinize bağlayabilirsiniz. Yine aynı şekilde Pazar yerlerine ödeyeceğiniz komisyon da ortadan kalkacağından fiyat olarak da avantajlı bir konuma geçebilirsiniz. Bu sayede rakiplerinizden ayrışmanız kolaylaşır. Fakat kendi web sitenizi açmak, ödeme alt yapısı kurmak kolay değildir. Bu nedenle bu noktada profesyonel bir destek almanız gerekebilir. Bu tür bir desteğe başvurursanız mutlak alanında uzman ve tecrübeli bir firmayı tercih edin.