c2c-web-sitesi

C2C Web Sitesi


Günümüzde birçok C2C web sitesi örneği bulunmaktadır. C2C satış yöntemi de özellikle ekonominin dalgalı seyrinden dolayı önem kazanmıştır. İnsanlar kullanmadıkları ürünleri satmak istemektedir. Peki C2C nedir? C2C web sitesi örnekleri nelerdir? Kendi C2C web sitenizi yapmak isterseniz bu durumda neler yapmanız gerekir?

C2C Nedir?

C2C consumer to consumer kelimesinin kısaltılmış halidir. Bu tüketiciden tüketiciye anlamına gelmektedir. Yani insanların kendi sahip oldukları ürünleri bir başka insana satmasına verilen isimdir. Bu işlemin internet üzerinden yapılması C2C modeli olarak adlandırılmaktadır. Bu yöntemde arada herhangi bir ticari firma yoktur. Bireysel olarak insanlar kendi aralarında alışverişi gerçekleştirir.

C2C Örnekleri

Günümüzde bu alanda kurulmuş olan birçok web sitesi vardır. C2C web sitesi örnekleri;

  1. Sahibinden

Bu alandaki en büyük örnek hiç kuşkusuz Sahibinden’dir. Burada insanlar artık kullanmadıkları veya evlerinde kendi ürettikleri ürünleri sergileyerek satabilirler. Sahibinden üzerinden yapılan bu tür bir alışveriş tam olarak C2C örneğidir.

  1. Dolap

Özellikle moda alanında öne çıkan Dolap uygulaması ve web sitesi de bu türün güzel örneklerinden birisidir. İnsanların kendi imkanları ile ördükleri veya kullanmayıp sattıkları ürünleri dolap üzerinde sergilemesi ve alıcılarını buradan bulması da bir diğer C2C örneğidir.

  1. Arabam.com

Bir diğer örnek de arabam.com’dur. İnsanlar bu web sitesi sayesinde araçlarını farklı bir insana satarlar. Bu da bir C2C örneğidir.

Kendi C2C Web Sitenizi Yapmak

Bu noktada kendi C2C web sitenizi yapmak isteyebilirsiniz. Bu site sadece kendi ürünlerinizi satmak için veya tüm insanların kaydolarak ürünlerini satması için hazırlanabilir. Evinizde kendi imkanlarınız ile ürettiğiniz bir ürün varsa ve bunu insanlar ile buluşturmak istiyorsanız hem ürününüz hakkında bilgi veren hem de ufak bir eklenti ile satın alma imkânı sunan web tasarımı yaptırabilirsiniz. Bunun yanında yukarıdaki örnekler gibi herkesin kullanacağı bir platform da geliştirebilirsiniz. İşin içinde ödeme sistemi olacağı için bu noktada profesyonel bir destek almanız gerekebilir. Özellikle web sitenizi herkese açmayı düşünüyorsanız doğru bir web tasarımı yapmalısınız. Gerekli güvenlik önlemlerini almalısınız.