Restaurant Web Sitesi


İnternet dünyasına girmeye başlayan sektörlerden birisi de yeme içme sektörü oldu. Restoranlar da artık internet dünyasından faydalanmaya başladı. Üstelik internet sitelerini farklı amaçlar ile kullanan restoranlar ortaya çıktı. Bu sayede hem işlem maliyetlerinden kazanç sağlayıp hem de daha geniş bir müşteri kitlesine ulaşma imkânı elde ettiler. Peki bir restoran web sitesi nasıl kullanılabilir? Restoran web sitesi nasıl hazırlanmalıdır?

 

Restoran Web Sitesi Nasıl Kullanılabilir?

Bir restoran olarak web sitesi açtığınızda bu web sitesini farklı amaçlar ile kullanabilirsiniz. Günümüzde en sık kullanılan amaç tabii ki restoranınızın bir tanıtımını yapmak ve internet dünyasında da var olmak olmaktadır. Fakat bunun yanında menülerinizi internet ortamına taşıyabilirsiniz. Basılı menü yerine müşterilerinize QR kod gibi çözümler ile online olarak menünüzü sunabilirsiniz. Bu sayede hem basılı menü masrafından kurtulur hem de istediğiniz her an menüyü güncelleme imkânı bulursunuz. Yine aynı şekilde web siteniz üzerinden rezervasyon sistemi yaptırabilirsiniz. Bu sayede insanlar web siteniz üzerinden yer ayırtabilir. Bu da süreçleri yönetmeniz anlamında size kolaylık sağlar.

 

Restoranınızın Web Sitesi Nasıl Olmalı?

Restoran web sitesi açarken bu noktada belli beklentileriniz olmalıdır. Bir restoranın web sitesi en başta şık olmalıdır. Görsel olarak web sitesine giren kullanıcıları etkilemelidir. Bunun yanında;

  • Mutlaka web siteniz mobil cihazlardan da düzgün şekilde görüntülenecek şekilde hazırlanmalıdır. Özellikle QR kod ile menü oluşturmak gibi çalışmalar yaparsanız web sitenizin mobil desteği olması şart olacaktır.
  • Web sitenizde rezervasyon yaptırma gibi kısımlar olacaksa iyi bir veri tabanı bağlantısı bulunmalıdır. Herhangi bir sorun oluşmadan, aynı masayı iki kişiye rezervasyon yaptırma gibi hatalar yapmadan çalışmalıdır. Yine aynı şekilde müşterilerinizin gizliliği için güvenli de olmalıdır.
  • Ana sayfanız çok önemlidir. Web sitenizin ana sayfası web sitenize gelen kullanıcıların ilk göreceği sayfadır. Bu nedenle etkileyici olmalıdır. Kullanıcıyı web sitesi içerisinde doğru olarak yönlendirmelidir. Mutlaka iletişim sayfanıza ve varsa rezervasyon sayfanıza yönlendirmeler yapmalıdır.
  • Son olarak ise web siteniz doğru kodlanmış olmalıdır. Çalışmayan bir link bulunmamalı, siteniz hızlı açılmalı ve tüm işlevler sorunsuz çalışmalıdır.