mobil-yazilim

Mobil Yazılım


Günümüzde telefon kullanımı çoğalmıştır. Hatta telefon kullanımı bilgisayarı geçmiş durumdadır. Bu da sektörün mobile kaymasına neden olmaktadır. Mobil yazılım sektörü de bu gelişmeler sonucunda gelişmiştir. İnsanlar artık bir web sitesine gidip işlemlerini oradan halletmek yerine bir mobil uygulamadan halletmek istemektedir. Bu da özellikle e-ticaret hizmeti sunan firmaların mobile de uygulama çıkarmasını gerektirmektedir. Peki mobil yazılım yaptırırken nelere dikkat edilmelidir?

Mobil Yazılımda Dikkat Edilecekler

Bir mobil uygulama geliştirmek uzun ve profesyonellik gerektiren bir süreçtir. Sıfırdan tasarım yapılması, eğer bir web siteniz varsa içeriklerin bu web sitesi ile uyumlu olması gerekir. Bunun yanında mevcutta ürün eklemesi yaptığınız veya satış yaptığınız bir web siteniz varsa içeriklerin de senkron olması gerekir. Bunlar için profesyonel bir hizmet almak önemlidir. Mobil uygulamalarda;

  • Tasarım modern olmalıdır. Gerek iPhone gerekse de Android cihazlarda sorunsuz olarak çalışmalıdır. Bunun yanında iOS ve Android’in eski sürümlerini de desteklemesi potansiyel olarak daha çok insana ulaşmanızı sağlar.
  • Uygulama güvenli olmalıdır. Özellikle içerisinde bir e-ticaret sistemi bulunacaksa bu noktada güvenlik çok önemlidir. Kullanıcılarınızın ve müşterilerinizin bilgisi başka birisinin eline geçmemelidir.
  • Mobil uygulamanız web sitenizi direk olarak kopyalamamalıdır. Birçok mobil uygulama hazırda bulunan web sitesinin çekerek uygulama üzerinden göstermektedir. Bu tür uygulamalar işlevsel olmamaktadır. Mobil bir uygulama yaptıracaksanız bu sıfırdan tasarlanmalıdır.
  • Bir ürün girişi varsa bu durumda web siteniz ile senkronize çalışmalı.

Mobil Yazılım Neden Önemli?

İlk kısımda da bahsettiğimiz gibi artık insanlar sıklıkla telefonlarını kullanmakta. Bilgisayar kullanıcı sayısı bile mobile göre geride kalmış durumda. Mobil uygulamaların önemi de burada ortaya çıkmakta. Mobil uygulama telefona kurulduğu ve sürekli olarak müşterinin veya kullanıcının gözünün önünde olduğu için dikkat çekmekte. İnsanların boş zamanında bile açıp uygulamanıza bakmasına neden olmakta. Bu da yeni müşteri edinmenizi veya içeriklerinizi daha çok insana ulaştırmanızı sağlamakta. Günümüzde özellikle e-ticaret alanına girmeyi düşünüyorsanız yapmanız gereken ilk işlemlerden birisi de bir mobil uygulama geliştirmek olmalı. Tabii ki uygulamanız profesyonel bir elden çıkmalı, sorunsuz şekilde çalışabilmeli. Gerekli güncellemeler de sağlanmalı.