crm-programlari-nelerdir

CRM Programları Nelerdir


Bir firmanın veya hizmetin başarılı olabilmesi için en önemli nokta müşterilerdir. Müşteriler bir ürünü ne kadar satın alır veya bir hizmeti ne kadar çok kullanırsa firmanın da başarıya ulaşması o kadar kolaylaşır. Bu noktada müşteri ilişkileri yönetimi yani CRM önemlidir. Özellikle yeni kurulan veya çok büyük ölçekte olan firmaların müşterileri ile iyi ilişkiler kurması, onların ihtiyaç ve beklentilerini dinlemesi önemlidir. Tabii ki burada her zaman insan gücü yeterli gelmeyebilir, tüm bu verilerin işlenmesi de kolay değildir.

CRM Programları Nelerdir?

CRM programları tam olarak bu insan gücünün yetersiz kalacağı alanda işimizi kolaylaştırırlar. Tüm verilerin sistematik bir biçimde toplanmasını sağlarlar. Bunun yanında bu verileri işlerler ve sizlere raporlar sunarlar. Aradığınız bir veriyi kolaylıkla bulmanızı sağlarlar. Ürünleriniz veya hizmetleriniz ile ilgili gelen en sık şikayetleri sizlere bildirirler. Bu tür programlar;

  • Sizlere büyük bir zaman tasarrufu sağlar. Normalde bir insanın haftalarca düzenlemek zorunda kalacağı veriyi birkaç dakika içinde size sunarlar. Üstelik yeni eklenen verileri de hemen analizlere ve raporlara dahil ederler.
  • Maliyet tasarrufu yapmanızı sağlar. Normalde bu işi yapacak bir ekip kurmanız büyük bir maliyete neden olacaktır. Bu çalışanların maaşları, sigortaları ve diğer giderleri şirketinizi büyük ölçüde etkileyecektir. Özellikle yeni kurulan bir firmaysanız bu maliyet sizin için yüksek kalabilir. Programlar bu noktada da size destek olur.
  • Bu tür yazılımların bir diğer önemli tarafı ise planlamalarınızı kolaylaştırmalarıdır. Sizlere sunacakları raporlarla gelecekte nasıl bir adım atmanız gerektiğini, müşterilerin sizlerden neler beklediğini gösterirler.

CRM Programı Seçimi

İhtiyacınıza göre yeni bir program yazdırabilir veya mevcut bir programı kullanabilirsiniz. Tabii ki burada ihtiyaçlarınız göre seçim yapmak önemlidir. İhtiyacınızdan fazlasını almak gereksiz bir maliyet olacak, ihtiyacınızı karşılamayacak bir ürünü almak ise işinizi görmeyecektir. Bunların yanında programı satan veya size hazırlayacak olan firma da önemlidir. Bu tür programlar konusunda mutlaka tecrübesi olan bir firma olmalıdır. Aksi halde sunduğu raporlarda bir hata olması durumunda veya verilerin saklanması noktasında bir hata olmasında büyük bir problem oluşacaktır.