e-ticaret-sitesi

E-Ticaret Sitesi


Pazar yerleri günümüzde rekabeti artıran unsurlar. Fakat bu ortamlarda önce çıkmaz çok zor. Özellikle de bu tür platformların satıcılardan aldığı komisyonlar ister istemez fiyatları yüksek tutmanıza neden oluyor. Bu da rekabette geri plana düşmemize sebep oluyor. Bu durumda yardımımıza kendimize e-ticaret sitesi açmak koşuyor.

E-Ticaret Sitesi Açarken Dikkat Edilecekler

Tabii ki her işte olduğu gibi bu işte de dikkat etmeniz gereken birçok nokta var. Özellikle e-ticaret sitelerini diğer web sitelerinden ayıran önemli bir nokta var. Bu nokta tabii ki ödeme sistemleri. Ödeme sistemleri işin içerisine girince güvenlik ön plana çıkıyor. Web tasarım kısmından ödeme alt yapısına kadar birçok alanda güvenliğe dikkat etmeniz gerekiyor. Bunun için de e-ticaret sitenizi yaptıracağınız firmanın mutlaka bu alanda tecrübesi olması gerekiyor. Güvenlik kadar dikkat etmeniz gereken noktalar;

  • Web sitenize mutlaka ürün eklemek, ürün güncellemek ve fiyat bilgisi güncellemek kolay olsun. Bunun yanında stok takibi de web sitesinde dahili olarak bulunsun. Her ürün satıldığında otomatik olarak stoktan ürünü düşsün.
  • İkinci önemli nokta hediye çeki ve kampanya uyumluluğu. Maalesef birçok tema ve alışveriş sitesinde bu alt yapının olmadığını görüyoruz. Bu da siteniz üzerinden kampanya yapmanızı veya bir sadakat programı oluşturmanızı zorlaştırıyor. Yine farklı firmalar ile iş birliğine gittiğinizde de problem yaratıyor.
  • Üçüncü olarak dikkat etmeniz gereken unsur web sitemizin tasarımı. Tasarımda hatalar olmamalı bunun yanında ürünlerimizi öne çıkaran bir tasarım tercih etmeliyiz. Eski standartlarda kalmış, mobil desteği olmayan bir sayfa tüketicilerin güvenini sarsabilir.

E-Ticaret Sitesinde SEO

E-ticaret sitesi açtığımızda karşımıza çıkacak konulardan birisi de SEO olacaktır. SEO arama motorlarında web sitenizin üst sıralarda çıkmasını sağlar. Bir e-ticaret sitesinin de üst sıralarda çıkması önemli etmenlerden birisidir. Bir arama sonucunda rakiplerinizden üstte çıkmanız tüketici çekmeniz anlamına gelir. Fiyat olarak da rekabetçi bir fiyat belirlemeniz yeni müşteriler kazanmanızı kolaylaştırır. Fakat e-ticaret alanında SEO ekstra uzmanlık gerektirir. Bu nedenle web sitenizi emanet edeceğiniz firma veya şahıs mutlaka bu alanda bilgili olmalıdır.