e-katalog-nedir

E-Katalog Nedir


Tüm hizmetler ve ürünler yavaş yavaş internet ortamına taşınmakta. Artık devlet işlerinden tutun da alışverişimize kadar tüm işlemlerimizi internet üzerinden gerçekleştirmekteyiz. Bu hem zaman açısından hem de maliyet açısından büyük bir kolaylık ve fayda sağlamakta. Tabii ki dijital dünyaya geçişin bu kadar yüksek olduğu bir dönemde firmalar da bu dünyada yerlerini almaya çalışıyorlar. Web sitelerini açmak, Google Adwords gibi hizmetler ile reklam vermek, SEO çalışmaları ile ön plana çıkmak da bu dünyada var olmak için yapılanlar arasında. Tabii ki günümüzde bunlar yeterli olmamakta. İşlerinizi tamamen internet ortamına taşımanız hem maliyet açısından hem de ulaşılabilirlik açısından sizi farklı bir noktaya getirecektir. Bu noktada kullanabileceğiniz çözümlerden birisi de e-katalog olacaktır. Peki e-katalog nedir?

E-Katalog Nedir?

Adından da anlayabileceğiniz gibi e-katalog ürünlerinizi dijital olarak sergileyebileceğiniz bir katalogdur. Basılı bir katalog hazırlamak yerine web sitenizin bir kısmında veya bu amaçla açacağınız bir web sitesinde rahatlıkla katalog oluşturabilirsiniz. E-katalog kullanmanın size birçok faydası olacaktır. Bunlar;

  • Katalogda yer alan ürünleri veya hizmetleri kolay bir şekilde güncelleyebilirsiniz. Üstelik bunu basılı bir üründe olduğu gibi sıfırdan üretmek zorunda kalmazsınız. Sadece birkaç tıklama ile güncelleme sağlayabilirsiniz.
  • E-katalog, kataloğunuzu çok daha geniş bir alana sunmanıza yardımcı olur. Basılı bir kataloğu en fazla bulunduğunuz şehirde dağıtabilecekken dijital bir ürünü tüm ülkeye hatta dünyaya bile sunabilirsiniz. Bu da ürün veya hizmetinizi alacak müşteri sayısını artıracaktır.

E-Katalog Nasıl Tasarlanmalıdır?

E-katalog tasarımı profesyonellik gerektiren bir iştir. Bu nedenle, bu konuda yeterli bilginiz yoksa mutlaka profesyonel bir destek almanız gerekir. Basılı bir üründeki görselleri ve yazıları aynen dijital ortama taşımak etkili bir e-katalog yöntemi olmayacaktır. E-katalogda yer alan ürünler etkileşimli olmalıdır. Ürünler hakkında daha ayrıntılı bilgi sunulmalıdır. Bunun yanında bu işin yapılacağı sitenin tasarımı da ürünleriniz öne çıkaracak şekilde dizayn edilmelidir. İnsanların kataloğunuzun da beğendiği bir ürün olursa bunu alabileceği bir link bulunmalıdır. Bu sayede kataloğunuz çok daha etkili olacaktır. Size anında geri dönüş sağlayacaktır.