wordpress-nedir

Wordpress Nedir


WordPress günümüzün en çok kullanılan içerik yöntemin sistemidir. Dünyadaki web sitelerinin çok büyük bir kısmı WordPress ile oluşturulmuştur. Peki WordPress nedir? Ne işe yarar?

WordPress Nedir?

WordPress bir içerik yönetim sistemidir. İçerik yöntem sistemleri web sitenizdeki içerikleri kolay bir şekilde yönetmenize, düzenlemenize ve yayınlamanıza yardımcı olurlar. WordPress de bu konuda basit yapısı, gelişmiş eklenti sistemi ve geniş içerikleri ile öne çıkar. WordPress başta blog ve haber sitesi olmak üzere birçok web sitesi kurmak için uygun bir alt yapıdır.

27 Mayıs 2033 yılında çıkmış olan WordPress GPL lisansı ile dağıtılmaktadır. Bu sayede ücretsiz olarak kullanıma uygundur. Php dili kullanılarak yazılmış bir sistemdir. Veri tabanı olarak MySQL kullanılır. Kendi hostinginize kurarak WordPress’e hiçbir ücret ödemeden rahatlıkla kullanabilirsiniz.

WordPress ile Neler Yapılabilir?

WordPress ile yapılabilecekler;

  1. Haber Sitesi

Rahatlıkla bir haber sitesi yapabilirsiniz. Haber sitenize içerik ekleyecek birden fazla editör tanımayabilir, haberlerin fotoğraflarını rahatlıkla düzenleyebilir, galeriler oluşturabilir ve haberlerinize yorumlar gelmesini sağlayabilirsiniz.

  1. Blog

Günümüzde insanların kendi bildikleri konularda paylaşım yaptıkları web sitelerine blog denmektedir.  Bir blog sitesi açmak için de en uygun yöntem WordPress’tir. Ücretsiz olması, kolay kullanılabilmesi, tema ve eklentilerinin bol olması işinizi kolaylaştıracaktır.

  1. E-Ticaret Sitesi

Günümüzün en popüler web sitelerinden birisi de e-ticaret siteleridir. Ürünlerinizi internetten satmak için e-ticaret sitesi kurmanız gerekir. Burada da en büyük yardımcınız hiç kuşkusuz WordPress ve onun eklentileri olacaktır.

  1. Yemek Tarifleri Sitesi

Rahatlıkla açabileceğiniz sitelerden birisi de yemek tarifleri sitesidir. Hazır temalardan birini kullanarak yemek tarifleri sitenizi açabilirsiniz. WordPress’in yazı editörü sayesinde de rahatlıkla bir yemek tarifi yazabilir, bu yazıya istediğiniz kadar fotoğraf ekleyebilirsiniz. Hatta videolu anlatım yapmanız durumunda video eklemeniz de mümkündür.

  1. CV Sitesi

Günümüzde online olarak cv oluşturmak popüler olmaya başladı. Bunu yapabilmek için de en ucuz ve profesyonel görünen yöntem WordPress kullanmak. İçerisinde yer alan binlerce CV temasından birisini kolaylıkla düzenleyerek kullanabilirsiniz. Kendi online CV’nizi oluşturup iş başvurularında kullanabilirsiniz.