turkce-web-tasarim

Türkçe Web Tasarım


Ülkemizin ana dili Türkçe olduğundan Türkçe web tasarım konusu göz ardı edilmektedir. Hepimiz Türkçe bildiğimizden tüm web tasarımcıların Türkçe web tasarım yapabileceğini düşünmekteyiz. Fakat burada göz ardı edilen bir durum bulunmakta. Türkçe web tasarımı sadece Türkler istememekte. Yurt dışında faaliyet gösteren bir firma da ülkemize giriş yaptığında Türkçe bir web tasarım hizmetine ihtiyaç duymakta. Peki Türkçe web tasarımında nelere dikkat edilmeli? Nasıl bir firma ile web tasarımı yapılmalı?

Türkçe Web Tasarımda Önemli Noktalar

Bu noktada Türkçe bilmek kadar giren firmanın ana dilini de bilmek gerekir. O firmanın web sitesinin çevirip Türkiye’de yayınlamak veya ona Türkçe olarak sıfırdan bir web sitesi yapmak için mutlaka diline hâkim olunmalıdır. Bu noktada Türkçe dilinde bir web tasarım hizmeti alacaksanız çalışacağınız firmanın kendi dilinize de hâkim olması gerekmektedir. Burada önemli olan noktalardan birisi de Türk insanının özelliklerini bilmeleridir. Web sitenizde Türklerin dikkatini çekecek yenilikler yapmalıdır. Tasarım sırasında bu noktaya da dikkat etmelidir.

Bunun yanında çalışacağınız firmanın ekibinde sizin de dilinizi bilen birileri bulunmalıdır. Aksi halde iletişim kurmanız ve ne istediğinizi tam olarak anlatmanız zor olacaktır. Bu da ortaya içinize sinmeyen bir iş çıkmasına veya sürecin çok uzamasına neden olur. Bu nedenle ekibin gerekli üyelere sahip olması ve dilinizi de bilmesi önemlidir.

Web Tasarımda Dikkat Edilecekler

Tabii ki Türkçe bir web tasarım da genel tasarım ilkelerine uygun olmalıdır. Bu noktada;

  • Gereksiz kod kullanımından kaçınılmalıdır. Gereksiz kod kullanılması web sitesinin yavaş çalışmasına neden olur. Bunun yanında SEO’yu da olumsuz olarak etkiler.
  • Tasarım sırasında arama motoru optimizasyonu kurallarına dikkat edilmelidir. Tasarlatacağınız web sitesi arama sonuçlarında üst sıralarda yer almalıdır.
  • Web sitenizin tasarımı Türkiye’ye uygun olmalıdır. Eğer bir harita veya benzer bir içerik barındırıyorsa mutlaka bunlar Türkiye’ye de uyarlanmalıdır.
  • Web tasarımda test aşaması çok önemlidir. Yeni hazırlanan web sitesinin her şeyinin çalıştığından emin olunmadan yayınlanmamalıdır. Web sitesi gerekli testler yapılıp, sorunsuz olarak çalıştığından emin olunduktan sonra yayınlanmalıdır.