canli-ders-yazilimi

Canlı Ders Yazılımı


Özellikle pandemi süreci ile uzaktan ders hayatımıza hızla giren kavramalardan birisi oldu. Udemy gibi platformlar veya Anadolu Üniversitesi gibi kurumlar ile zaten uzaktan ders imkânı veren yerler vardı. Fakat pandemi süreci ile birlikte tüm okullar, özel kurslar ve özel okullarda canlı derse geçmeye başladı. Pandemi sonrasında da bu düzen devam etti ve uzaktan yapılabilecek dersler canlı ders olarak sunulmaya başladı. Tabii ki bu hizmeti sunmak için canlı ders yazılımı ihtiyacı doğdu. Bunun için Zoom gibi alternatifler olsa da bu tür yazılımlar hem çok pahalı hem de bir kuruluşun aradığı tüm özellikleri karşılayamayabiliyor. Bu durumda kurumun ihtiyaçlarına cevap verecek bir canlı ders yazılımı şart oluyor.

Canlı Ders Yazılımı Yaptırma

Bu tür bir ihtiyaç ortaya çıktığında tabii ki bir canlı ders yazılımı yaptırılması gerekiyor. Fakat bu gibi internete sürekli bağlı olan uygulamaları geliştirmek profesyonellik gerektiren işlerden birisi. Bu tür bir uygulama hem güvenli olmalı ve konuşmalar dışarıya sızmamalı hem de ders sırasında herhangi bir kopma problemi veya benzer sorun yaşatmamalı. Bu nedenle tasarlatacağınız bu yazılım mutlaka alanında tecrübeli olan, daha önce başarılı işlere imza atmış bir firma olmalıdır. Aksi halde aldığınız ürün sürekli sizlere sorun yaşatacaktır. Bu da hem velilerden hem de öğrencilerden olumsuz yorum almanıza neden olur.

Canlı Ders Yazılımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir canlı ders yazılımı yaptırmaya karar verirseniz bu noktada dikkat etmeniz gereken unsurlar vardır. Bunlar;

  • İşi yaptıracağınız firma bu konuda bilgili olmalıdır. Bu tür internet bağlantılı uygulamaları geliştirmek ayrı bir uzmanlık alanıdır.
  • İhtiyaçlarınızı doğru şekilde analiz etmeniz gerekir. Canlı ders sırasında neler lazım olacak? Ekran yansıtması gerekli mi? Bir beyaz tahta uygulamasına ihtiyaç var mı? Gibi soruları kendinize yönetmelisiniz. Bu sorulara verdiğiniz cevaba göre ihtiyacınızı belirlemeli ve buna göre bir yazılım almalısınız.
  • Uygulama güvenilir olmalıdır. Ders sırasında başka birisi derse girememelidir. Yine ders görüntüleri şifreli bir şekilde iletilmeli farklı birisi bu görüntülere ulaşamamalıdır. Burada da yine işi yaptıracağınız firma önem kazanmaktadır.