cince-web-tasarim

Çince Web Tasarım


Web sitemizin farklı dillerde olması hem çok daha geniş bir kesime hitap etmemizi sağlar hem de potansiyel müşterilerimize ulaşmamızı kolaylaştırır. Ülkemiz ile Çin arasındaki ticari ilişkiler de son yıllarda hızla geliştiğinden web sitenizi Çince olarak da tasarlatmak faydanıza olacaktır. Özellikle hali hazırda yurt dışına iş yapan bir firmaysanız Çin pazarına da büyümek için web sitenizi de Çinceye uyarlamanız gerekir. Peki Çince web tasarım yaptırırken nelere dikkat etmelisiniz?

Çince Web Tasarımda Dikkat Edilecekler

Bilindiği gibi Çince zor dillerden birisidir. Bu nedenle bir web sitesinin Çinceye çevirisi Google Translate gibi araçlar ile yapılmamalıdır. Mutlaka bu işi yaptıracağınız web tasarım firmasının Çince bilen bir ekip üyesi olması veya bir çeviri firması ile çalışıyor olması gerekir. Aksi halde oluşabilecek bir anlam veya imla hatası müşteri potansiyelinizi artırmak bir tarafa mevcut müşterilerinizi kaybetmenize bile neden olabilir. Bu noktada Çince web tasarım yaptırırken kilit nokta kesinlikle dilin doğru kullanılması ve çevrilmesidir. Bunun yanında;

  • Web sitenizin çeviri işlemleri sırasında SEO’suna zarar verilmemesi gerekir. Yapılan çalışmalar arama motoru optimizasyonuna uygun olarak yapılmalıdır. Yeni hazırlanan Çince sayfa içinde SEO çalışmaları yapılmalıdır.

  • Mevcutta bir web siteniz varsa hazırlanan Çince sayfanız ile uyumlu olmalıdır. Teması aynı olmalıdır. Bu tür farklı dil seçeneklerinde bir tasarım bütünlüğü olmaması müşterilerinizi rahatsız eder. Sanki farklı bir web sitesine gitmiş de farklı bir firmadan hizmet alıyormuş hissi uyandırır.

  • Sıfırdan web tasarım yapılacaksa web sitesinin doğru olarak hazırlanması, kodlama yapısının uygun olması ve içerisindeki yazıların SEO kurallarına uygun olması önemlidir. Sıfırdan bir web sitesi tasarlanacaksa bu durumda rakip analizi de önemli noktalardan birisidir. Rakiplerinizden daha önde yer almak için onları analiz edip onlardan daha iyisini yapmanız gerekir.

Tabii ki bu çalışmaların hepsi bir uzmanlık gerektirir. Web tasarım konusu da bu sayfaların farklı dillere çevrilmesi de uzmanlık gerektiren noktalardır. Bu noktada hizmet aldığınız firmanın tecrübeli ve alanında bilgili bir firma olmasına dikkat edin. Daha öncesinde de bu tür çalışmalar yapmış firmaları tercih edin.