blog-neden-yazilir

Blog Neden Yazılır


Blog bireysel olarak açılan, insanların kendi bildikleri konuları veya kendi başlarından geçenleri paylaştıkları bir web sitesi türüdür. Bunun yanında çok yazarlı bloglarda bulunmaktadır. Tek bir amacı olmayan, tek bir konu üzerine odaklanmayan yazarının o an ne düşündüğünü yansıtan web sayfalarıdır. Bu yüzden diğer web sitelerine göre daha özel bir yanı vardır. Bu özel yanı da mutlaka blogun her tarafına yansıtılmalıdır. Bu yansımanın ilk sonucu da web tasarımda ortaya çıkmalıdır.

Blog Neden Yazılır?

Blog yazmanın birçok amacı olabilir. Bu amaçlar arasında başınızdan geçen olayları paylaşmak, kendinize internette bir günlük yaratmak, bildiğiniz konularda paylaşımlarda bulunmak sıralanabilir. Bunun yanında çok yazarlı bloglar da bulunmaktadır. Bu tür blogların amacı da farklı konularda bilgi paylaşımı sağlayabilmek ve farklı görüşlerden insanın aynı mecrada toplanmasını sağlamaktır.

Blog Açarken Dikkat Edilecekler

Her web sitesinde olduğu gibi blog açmanın da ince noktaları bulunmaktadır. Kaliteli bir web sitesine sahip olmak, blog yazılarınızı çok daha geniş bir kesme ulaştırabilmek ve içeriklerinizden para kazanabilmek için bu noktalara dikkat etmeniz gerekir. Dikkat etmeniz gereken bu noktalar;

  • Blog diğer web sitelerine göre daha kişisel bir ortamdır. Bu nedenle temasından tutun da içeriklere kadar her noktası yazarı yansıtmalıdır. Bu noktada ilk dikkat etmeniz gereken web tasarım kısmıdır. Mutlaka blogunuzun tasarımı sizi yansıtacak şekilde hazırlanmalıdır.
  • İkinci dikkat edilmesi gereken nokta SEO’dur. Bloglarda SEO yapmak nispeten zordur. Bu nedenle blogunuzun arama motorları sonuçlarında üst sıralara çıkması ve çok daha geniş bir kesime ulaşması için SEO’ya ekstra özen gösterilmesi gerekir.
  • Dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta içeriklerin bütünlüğüdür. İster bir konuda yazın isterseniz de hayatınızdan geçenleri yazın bunların bir bütünü oluşturması gerekir. Belli bir kural ve düzen içinde paylaşılması gerekir.
  • Bloglarda, özellikle de hayatınızdan geçenleri paylaşacaksanız bol bol fotoğraf ve video da yüklemeniz gerekebilir. Bu durumda hem hızlı bir hostinge hem de depolama alanı yüksek bir hostinge ihtiyacınız olacaktır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken huşulardan birisi blogunuzu yayınlayacağınız hosting firmasının kalitesidir.