ingilizce-web-tasarim

İngilizce Web Tasarım


İngilizce şu anda dünyada en çok kullanılan dillerden birisi olarak karşımıza çıkıyor. Ülkemizde de İngilizceye verilen değer her geçen gün artıyor. Bunun sonucunda da İngilizce web siteleri çoğalıyor. Bunun yanında ülkemize gelen turistlere yönelik ürün ve hizmet satanlar da web sitelerine İngilizce dili eklemek istemeye başladı. Bunun sonucunda İngilizce web tasarım öne çıktı.  Bu noktada hem İngilizce dili bir bilgi ve beceri gerektiriyor hem de web tasarım bir uzmanlık ve beceri gerektiriyor. İkisi birleşince de ortaya ekstra uzmanlık gerektiren bir iş çıkıyor. Peki İngilizce web tasarım yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

İngilizce Web Tasarım Nasıl Yapılır?

İngilizce web tasarım yapmak için sitenin görünen yüzünde değişiklik yapmak gerekir. Sitenin kodlanma aşamasında veya tasarımının çizilmesinde çok büyük farklılıklar olmamaktadır. Bazı firmalar sanki kodlarda da tamamen değişikliğe gidilmiş gibi göstermektedir. Oysa sadece menü ve birkaç yerdeki Türkçe kelimeler İngilizceye çevrilmektedir. Tabii ki web tasarım uzmanlık gerektiren, zor bir iştir. İngilizceye çevrilmesi de İngilizce bilen bir ekip gerektirir. Bunun yanında da ekstra çeviri maliyeti ve zamanı gerektirir. İngilizce web tasarım yapılırken bu nedenle ilk olarak web sitesi tasarlanır, sonrasında kodlaması yapılır son olarak ise çeviri işlemleri tamamlanır. Bunların hepsi hem maddi olarak hem de zaman olarak bir maliyet oluşturur.

İngilizce Web Tasarımda Nelere Dikkat Edilmeli?

Tabii ki standart olarak web tasarımda dikkat edilmesi gereken tüm noktalara burada da dikkat edilmelidir. Bu temel kurallar arasında arama motoru optimizasyonu (SEO) kuralları, fazla kod kullanılmasından kaçınılması, web sitesinin hızını etkileyecek öğeler ve resimler kullanılmaması, özellikle JS kullanımına dikkat edilmesi gibi konular yer almaktadır. Bu temel kuralların yanında İngilizce web tasarım yaparken kesinlikle çeviri konusuna da dikkat edilmeli. İngilizce diline hâkim bir ekip tarafından bu tasarım gerçekleştirilmeli. Dilde herhangi bir hata olmamalı, imla kurallarına dikkat edilmeli. Tabii ki bu noktada alanında bu konuda tecrübesi olan, daha önce de benzer işlere imza atmış bir firmadan yardım almak faydanıza olacaktır.