muhasebe-yazilimi

Muhasebe Yazılımı


Muhasebe alanı hatanın en az olması gereken alanlardan birisi. Birçok alış ve satış faturasının düzgün bir şekilde saklanması gerekiyor. Bunun yanında gelen paraların doğru olarak tutulması ve bu paralara ait verginin düzenli olarak ödenmesi de gerekiyor. Tüm bunları da elle ve eski usul kâğıt ve kalemle takip etmek çok zor oluyor. Bu noktada yardımımıza muhasebe yazılımı koşuyor. Piyasa da birçok muhasebe yazılımı bulunuyor. Fakat bunların çoğu aylık veya yıllık ödeme isteyen sistemler şeklinde çalışıyor. Oysa çoğu muhasebeci çok daha basit ve tek sefer ödeme yaparak alabileceği bir yazılım istiyor. Bu noktada kendinize özel bir yazılım geliştirmek gerekiyor. Bunun için de profesyonel bir hizmet alınması gerekiyor.

Muhasebe Yazılımında Dikkat Edilecekler

Muhasebe yazılımı alırken dikkat etmeniz gereken birçok nokta var. Bunların başında tabii ki ihtiyaçlarınıza uygun özelliklerin bulunması gerekiyor. Siz bu yazılım üzerinden neler yapmak istiyorsunuz? Yazılımı firmanızda kaç kişi kullanacak? Kullanacak olanların hepsi ofiste mi çalışıyor yoksa programın internete de açık olması gerekiyor mu? Gibi ihtiyacınıza yarayabilecek özelliklerini önceden düşünmelisiniz. Sonrasında bu ihtiyaçlarınızı doğru anlayacak ve hayata geçirebilecek birisine işi teslim etmelisiniz. Burada çalışacağınız firmanın tecrübeli olması en önemli noktalardan birisi. Musahabede yapılacak bir hata vergi kayıplarına, eksik veya fazla para alınmasına neden olabilir. Bu da büyük sorunlar yaratabilir. Hatta iş yasal boyutlara kadar ulaşabilir. Bu nedenle hatasız olarak istediğiniz yazılımı yapabilecek bir ekip ile çalışmanız gerekir.

Hazır Yazılım Mı? Yazılım Yaptırmak Mı?

Bu soruya aslında cevap verecek olan sizin ihtiyaçlarınız. Hazır yazılımlar genellikle aylık veya yıllık ödeme ile çalışırlar. Bunun yanında sadece kayıt tutmakla kalmayıp muhasebeye dair birçok ihtiyacınızı karşılamayı amaçlarlar. Böyle gelişmiş bir çözüme ihtiyacınız varsa hazır yazılımları tercih edebilirsiniz. Fakat eski usul çalışıyorsanız ve artık kâğıdı kalemi bırakıp bilgisayara geçmek istiyorsanız bu durumda kendinize özel bir yazılım yaptırmak çok daha faydalı olacaktır. Yine hazır yazılımlarda bulunmayan ama sizin ihtiyacınız olan bir özellik varsa bu durumda da kendinize özel bir program yapmanız gerekir.