amp-nedir

AMP Nedir


Son yıllarda mobil cihazların kullanımı git gide arttı. Bunun sonucunda da teknoloji bu alana doğru yönelmeye başladı. Mobil teknolojiler hızla gelişmeye başladı. Tabii ki bu gelişim web alanını da etkiledi. Web siteleri mobil uyumlu hale gelmeye başladı. Şu anda ise mobil uyumluluğun da ötesine geçilerek AMP uyumlu web siteleri geliştirmeye başlandı. Peki AMP nedir? AMP’yi neden kullanmalıyız?

AMP Nedir?

AMP Google’ın geliştirdiği hizmetlerden birisidir 2015 yılında kullanıma sunulmuştur. Kullanıcılara ücretsiz olarak sunulmaktadır. Günümüzde kullanıma çok daha yaygınlaşmıştır. AMP’nin açılımı Türkçe olarak hızlandırılmış mobil sayfalar anlamına gelir. Adından da anlaşılabileceği gibi web sitelerinin mobilde çok daha hızlı yüklenmesine ve çok daha az veri kullanmasına yardımcı olur. Google AMP uyumlu olarak geliştirilen ve AMP ile açılan bir sayfa yaklaşık olarak 10 kat daha hızlı açılmaktadır. Responsive bir temaya göre de çok daha az veri tüketmektedir.

AMP kullanmak için özellikle WordPress tarafında birçok eklenti bulunmaktadır. Bu eklentiler web sitenizi AMP ile uyumlu hale getirecektir. Bu noktada sizin de AMP ile uyumlu bir tema seçmeniz ve hem kodlama hem de yazıları oluşturma aşamasında genel AMP kurallarına uymanız gerekmektedir. Sonrasında sizin ekstra bir işlem yapmanıza gerek kalmadan, mobil bir tarayıcıdan giren kullanıcılar AMP sayfasına yönlendirilecektir.

AMP Neden Kullanılmalıdır?

Mobil hızlandırılmış sayfaları kullanmanın birçok yararı vardır. Dezavantajı olmadan birçok fayda sağlayan sayılı hizmetten birisidir. AMP kullanmanın size faydaları ve işinizi kolaylaştıracak yönleri;

  • SEO’da hız en önemli noktalardan birisidir. AMP’de hiçbir optimizasyon çalışması ile erişemeyeceğiniz bir hızı size sunar. Bu da rakiplerinizden ayrışmanızı kolaylaştırır.
  • Google kendi hizmeti olan mobil hızlandırılmış sayfaları kullanan web sitelerini daha çok ön plana çıkarır. Bu da SEO açısından önemlidir. Arama sonuçlarında ilk sıralara yükselmeniz kolaylaşır.
  • AMP’nin bir diğer avantajı veri tasarrufu sağlamasıdır. Yüklenilen sayfadaki çoğu kodu yüklemediğinden çok daha az veri harcar.
  • AMP tüm mobil sayfalarınız arasında ortak bir tasarım dili sağlar. Bu da performansın yanında görsel olarak da sizin işinizi kolaylaştırır.