web-yazilim

Web Yazılım


Web yazılımları, web sitelerinin farklı özellikler kazanmaları için geliştirilen yazılımlardır. Özellikle e-ticaret sitelerinde bu tür yazılımlara sıklıkla rastlanmaktadır. Web yazılım, adından da anlaşılabileceği gibi bir hosting üzerinde ve internet ortamında çalışan yazılımlardır. Günümüzde internet hizmetlerinin hızla gelişmesi ile bu alan da hızlı bir gelişim göstermiştir. Birçok firmada bu alanda hizmet almaktadır. Kendi web yazılımlarını geliştirmek istemektedir. Bu noktada hizmet alacakları firmaları iyi seçmeleri gerekir. Web yazılımları masa üstü ve mobil yazılımlara göre çok daha farklı bir alandır. Bu uygulamalar genellikle web sitesine giren kullanıcılar ile etkileşimli çalışacak şekilde tasarlanırlar. Bu nedenle özel bir uzmanlık gerektirirler.

Web Yazılım Nasıl Olmalı?

Web yazılımları başta da belirtiğimiz gibi internet ortamında çalışan yazılımlardır. Bu tür yazılımlar bir web sitesine gömülür. Bu noktada web sitesi ile uyumlu çalışacak ve tasarım olarak da sırıtmayacak bir şekilde dizayn edilmelidir. Bunun yanında bu tür yazılımların mutlaka doğru yapılandırılmış bir veri tabanı bağlantısı olmalıdır.

Bu tür yazılımlar internet üzerinden çalışacağı için kullanacakları verileri ve kullanıcılardan aldıkları verileri de internet üzerinde saklamaktadır. Bu saklanan verilerin güvenliğinin sağlanması da önemli noktalardan birisidir. Bu noktada çalıştığınız firmanın güvenlik alanında da yetkinliği olmasına dikkat edin. Hem sizin bilgilerinizi hem de kullanıcı bilgilerini doğru olarak saklayıp, sızmasına neden olmayacak şekilde bir tasarım yapmasına odaklanın. Geliştirdiği web yazılımı sadece işlevsel olarak değil güvenlik anlamında da sorunsuz olmalıdır.

Web Yazılımları Nerelerde Kullanılır?

Web yazılımlarının birçok kullanım alanları vardır. Bunun en büyük örneklerini e-ticaret siteleri üzerinde görmekteyiz. Bunun yanında forum siteleri ve uzaktan hizmet sunan (canlı ders web siteleri gibi) web sitelerinde de sıklıkla web yazılım örneklerine rastlamaktayız. İyi uygulanan örnekler de gayet faydalı olmakta ve web sitesinin ciddi anlamda gelişmesini sağlamakta. Tabii ki bu yazılımı geliştiren firmanın alanındaki tecrübesi de ortaya çıkacak olan ürünün kalitesini etkilemekte. Kötü tasarlanan bir yazılımın web sitenize faydadan çok zarar getireceği gerçeği unutulmamalı. Ortaya düzgün çalışan ve tasarlanan bir iş çıkarılmalı.