Google Reklamlarına Hangi Bütçe İle Çıkmalıyım?

Google Reklamlarına Hangi Bütçe İle Çıkmalıyım?


Google Reklamlarına Hangi Bütçe İle Çıkmalıyım?

Google reklamları neredeyse tüm sektörlerde sponsorlu olarak arama sonuçlarında, YouTube portalında, iş ortakları web sitelerinde web sitenizin reklamını yapılmasını sağlar. en çok merak edilen konulardan birisi Google reklamlarını hangi bütçe ile çıkılacağı ve hangi bütçenin geri dönüşümü alabilmek için Optimum olduğu konusudur. tabii ki bu soru için doğrudan şu Bütçe ile reklama çıkılması gerekir demek doğru olmayacaktır. ancak Google reklamları kurulumu esnasında veya hesap yapılandırması aşamasında anahtar kelimeleri eklediğiniz alanda simülasyon verileri size sunulacaktır.

Sektörel kelimelerinizi doğru tespit ederek reklam grubunun içerisine anahtar kelime eklemek istediğinizde size performansa dair bir simülasyon ve ipucu sunacaktır ancak bu anahtar kelimelerin geri dönüşümünü bilmediğiniz için en iyi yatırım olduğunu söyleyemeyiz. Ancak Google keywords planner ve site icinde içerik analizi yapılarak ve yorumlanarak hangi kelimenin ne kadar değerli ve makul olduğu tespit edilerek uygun çözüm seçilir. İlerleyen zamanlarda geri dönüşüm performansı ve istatistiki veriler dikkate alınarak google reklam kampanyaları ve reklam grupları ayarlarında optimizasyon yapılır.

Bütçe optimizasyonu için devam eden reklamların performansı konusunda emin olunduktan sonra karar vermek daha doğru olacaktır ancak başlangıç bütçesi için Google'ın simülasyon değerleri ve sektörün reklam verenleri bütçeleri dikkate alınır. Google reklam fiyatları anlık olarak Google reklamına çıkanlar arasındaki rekabet, tıklama başına maliyet için verilen teklife etki edecektir, Google reklamlarında tıklama başına maliyet için 0,10 ₺ ile 10₺ arasında maliyetler söz konusu olsa da 10₺ üst sınır değildir, bazı sektörler için yüksek TBM (Tıklama başı maliyet) olabilmektedir.

Tıklama başına maliyet optimizasyonu çok önemli bir konudur. Bu nedenle bütçenizi en az seviyede tutmak ve performansı en yüksek hale getirmek için optimizasyon yapılmalıdır. Bu nedenle bazı hususlara dikkat edilir; açılış sayfası performansı, açılış sayfası hızı, reklam metinleri ve anahtar kelime seçimleri gibi hususlar da Google reklamlarına ödediğiniz maliyeti düşürmek için önemlidir.