Google Reklamlarında 7 soru 7 cevap

Google Reklamlarında 7 soru 7 cevap


Google reklamları ile ilgili sıklıkla merak edilen konular ile ilgili size 7 soru - 7 cevap yaparak google reklamlarına bakışınız ve reklam performansına dair temel seviyede açıklamalarda bulunduk. Özellikle müşterilerimiz ve web site ziyaretçilerimiz için google reklamlarına bakış açısı artık daha farklı olacak.

1.Soru : Google Reklam Türleri Nelerdir?

1.Cevap : Google reklamları yeni düzenleme ile google adwords yerine google ads ismini almış ve arama ağı reklamları, mobil reklamlar, youtube reklamları, görüntülü reklamlar
(banner reklamları) ve alış-veriş reklamlarını ads platformunda birleştirmiştir.

2.Soru : Google Ads Reklam Maliyetleri Ne Kadar?

2.Cevap : Google reklamları tıklama başına maliyet ile ücretlendirilir, google reklam performansınız ile tıklama maliyetleri değişiklik gösterirken, görüntülenme başına herhangi bir ücret ödemezsiniz. Google reklam ücretleri ortalama 10 kuruş ile 10TL arasında tıklama başına maliyet seviyelerinde olup, bazı kelimeler için 10TL üzerinde TBM maliyetleri olabilmektedir.

3.Soru : Nasıl Google Reklamı Verebilirim?

3.Cevap : Daha önceden hiç reklam vermedininiz ve ilk defa google reklam vermek istiyorsanız; google ads için yeni bir profil oluşturup kampanya oluşturulur kampanya ayarları, bütçe ve hedeflemeler seçilir, kampanyalar içerisine reklam grupları eklenir, reklam gruplarına ise anahtar kelimeler, reklamlar ve reklam uzantıları eklenerek reklamlar zenginleştirilir, faturalandırma yapılarak reklama çıkılır. Reklamların gösterimleri süresince reklam metinleri ve kelimeler optimize edilir.

4.Soru : Google Reklamlarını Nasıl Daha Performanslı Hale Getiririm?

4.Cevap : Uygun bütçe, doğru anahtar kelimeler ile daha fazla müşteri çekebilir, tıklama ortalaması yüksek reklam metinleri ile açılış sayfalarının alakadarlık düzeyinde maksimumu hedefleyin, kullanıcıların ve google botlarının açılış sayfası hızını da önemsediklerini unutmayın. 

5.Soru : Google Ads Reklam Metinlerini Nasıl Seçmeliyim?

5.Cevap : İlgi çekici başlıklar kullanın, Başlıklar için popüler anahtar kelimelerini tercih edin, reklam açıklamalarında harekete geçirici ifadeler kullanın, Reklam başlıklarınızda ürünler, hizmetler, promosyon, indirim ve fiyatlar daha fazla tıklanacaktır. Başlık ve açıklamalarınızı benzersiz kullanmaya dikkat edin, reklamlarınızda 5 benzersiz başlıktan en az iki tanesinin anahtar kelime içeridiğine emin olun diğer üç tanesinde anahtar kelime içermeyen bilgi verici başlıklar kullanabilirsiniz, ayrıca en az 2 benzersiz açıklama girmelisiniz.

6.Soru : Google reklam bütçemi istediğim zaman kapatabilir miyim?

6.Cevap : Google reklamlarınızı istediğiniz zaman durdurabilir, duraklatabilir ve reklam bütçenizde de değişiklikler yapabilirsiniz, ancak google reklamlarında yapılacak büyük çaplı değişiklikler reklam düzeninizin bozulmasına ve teklif stratejinizin değişmesine ve öğrenim stratejisine geçmesine neden olacağından bütçe değiştirmeden önce dikkat edilmelidir.

7.Soru : Google reklamları günlük harcama limitinin üzerine çıkabilir mi?

7.Cevap : Google reklamlarınız gün içerisinde tıklama ve aratma performansına bağlı olarak bazı günlerde günlük harcama limiti olarak belirlediğiniz rakamların üzerine çıkabilir veya altında kalabilir, ancak aylık olarak belirlemiş olduğunuz bütçede bir aşmaya olmayacaktır, yeterli arama veya tıklanma olmadığı takdirde aylık bütçenizin altında maliyetler ile karşılaşabilirsiniz.