Google Reklamlarında Performans Almak

Google Reklamlarında Performans Almak


Google Reklamlarında Nasıl Performans Alabilirim?

Google reklamları hiç şüphesiz ki iyi yapılandırıldığı zaman çok iyi geri dönüşüm sağlayan bir platformdur. Ancak yanlış olana yanlış kelimeye yapılan yatırımlar veya optimizasyon sorunları Google reklamlarında düşük performans almanıza kimi zaman da zarara uğramanıza sebebiyet verir. Google reklamlarında iyi optimizasyon başarı için olmazsa olmaz şartlardan birisidir.

Peki Google hesabınızı optimize etmek için neler yapabilirsiniz?

1- kelime analizi ve sektör analizi olmazsa olmaz şartlardan birisidir.      Bu konuda Google Ads platform içerisinde bulunan keywords planner aracını kullanarak kelimelerin arama hacimlerini tespit edebilirsiniz. Sektörel analiz ise sizin hangi kelimeler üzerinden daha iyi geri dönüş alabileceğinize dair birtakım istatistikler ve yorumlardır.

2- negatif kelimeleri işaretleyin. Daha önceden tıklama geçmişini kontrol ederek hesabınız üzerinde optimizasyonu yapmayı ihmal etmeyin. Sizin için performans vermeyeceğini düşündüğünüz gereksiz veya geçersiz tıklama olarak kabul edilebilecek bazı kelimeleri negatif kelime olarak eklemelisiniz. Negatif eklemeler de sıralı veya geniş olarak eşleştirme tercih ederek o kelimenin türevi olacak kelimeler ile eşleşmesini de engellemiş olursunuz.

3- tıklama başı maliyet teklifleriniz için hangi çözümün ve hedefleme yönteminin daha uygun olduğunu geçmiş performansları göz önünde bulundurarak belirleyin. Tıklama başı maliyeti düşürmek adına maksimum teklif üst sınırı belirleyebilir veya teklif stratejisinde değişiklikler deneyebilirsiniz.

4- hesabınızın düzgün yönetilebilmesi için kampanya reklam grubu ve reklamlarınızı düzenli olarak takip edin. Performansı düşük olduğunu düşündüğünüz reklam ve reklam gruplarını değiştirerek yeni reklamlar belirleyin.

5- değişiklik yaptığınız zaman geçmiş işlemlerinizi silmek yerine duraklatmayı tercih edin. değişiklik geçmişini ve geçmişte yaptığınız işlemleri daha iyi görebilmek adına reklam veya reklam grubu üzerinde kaldırmak yerine duraklatmak işlemini tercih edin böylece yeni ve eski reklamlar arasında performans kıyaslaması yapabilir En iyi olanı seçme fırsatına erişebilirsiniz.

6- daha iyi eşleşme bilmek için anahtar kelimelerinizi sıralı veya geniş eşleşmeli olarak seçin. Bu yöntemle daha fazla kullanıcıya erişebilecek ve daha fazla tıklama rakama alabileceksiniz ancak Bu yöntem ile ala kadarlık düzeyi daha düşük olan tıklamalar alabilmeniz söz konusu olduğundan reklam metinlerinizin iyi şekilde optimize edilmesi gerekmektedir.

7- açılış sayfası performanslarını düzenleyin. reklamlarınızın açılış sayfalarında kullanıcılar açısından merak uyandıracak sorulara cevaplar ve anahtar kelime açısından zenginlik bulunmalıdır. Bu sayede reklamlar üzerinden sitemize ulaşan kullanıcılar gerçekten alakadar bir sayfa ile karşılaşacak ve bundan memnun olacaklardır. ayrıca açılış sayfanızın hız açısından performansı da oldukça önemlidir Google pagespeed testlerinden yüksek not almış sayfaları tercih etmeniz gerekmektedir. ayrıca açılış sayfanız ile reklam metinlerinizin birbiriyle uyuşması anahtar kelimelerinizin sayfa içerisinde geçmesi fayda sağlayacaktır.

8- müşterilerinize güvenli erişim protokolü olan HTTPS yani SSL sertifikalı olarak servis sunmanız Google ads performansınıza etki edecek hususlardandır.