İnternetten Satış Yapmak İçin Gereken Her Şey

İnternetten Satış Yapmak İçin Gereken Her Şey


İnternetten satış yapmak gelecek ticaret sisteminin en yeni parçası olacaktır. Her ne kadar internetten satış yapmak geleceğin yöntemi olsa da hala geçiş aşamasındayız. Bu da her ne kadar yeni bir sistem de olsa satıcılar için büyük bir potansiyel taşıdığı anlamına gelmektedir. E-ticaret, gerçek bir mağazada olan belli bir lokasyonda belli kişilere ürün satabilmenin aksine ülkenizde ve dünyada her kişiye her türlü ürünle hizmet vermeyi sağlayan bir sistemdir. Ancak e-ticaret yapabilmek ve internetten satış yapabilmek için dikkat etmeniz gereken noktalar ve yapmanız gereken birkaç adım bulunmaktadır. Bu yazımızda iyi bir e-ticaret nasıl yapılır, nelere dikkat edilmelidir, püf noktaları nelerdir, kimler e-ticaret yapabilir, internet üzerinden hangi ürünler satılır gibi sorularınıza yanıt bulacaksınız.

E-ticaret Nedir?

E-ticaret mal ve/veya hizmetlerin internet üzerinden satın alınması- satılması sürecini ifade eden bir terimdir. İnternetin günümüzde oldukça popüler olmasıyla doğru orantılı olarak kişilerin ya da firmaların internet üzerinde sanal mağaza açmaları ya da ekletmeleri oldukça yaygın bir eylem olmuştur. E-ticaret 1995 yılından itibaren hayatımızda olup, hayatımızı kolaylaştırmaya devam ettirmektedir. E-ticaret sistemi aynı anda dünyanın her yerine ürün ya da hizmetlerinizi kolaylıkla ulaştırma imkanını satıcılar için sunmaktadır. E-ticaret özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) için uygun bir yöntemdir. Fiziki mağaza sahibi olan işletmeler için de önemli bir satış yöntemidir.

Neden E-ticaret Yapılmalı?

E-ticaret yapmanın birden fazla avantajı bulunmaktadır. Her ne kadar Türkiye’de yeni bir uygulama gibi görünse de aslında binlerce insan çoktan internette sanal mağazalarını açıp işletmeye başladılar bile. Sizler de mağazanızı açıp rakiplerinizden öne geçmek ve avantajlardan faydalanmak istemez misiniz? İşte e-ticaret yapmanın birkaç avantajı;

Yerel Bir Mağaza Olmaktan Kurtulun

E-ticaret ürünlerinizi ve/veya hizmetlerinizi sadece ilinizde, ilçenizde bulunan, mağazanızı bilen, mağazanızın önünden geçen kişilerle sınırlandırmayıp ülkenizin hemen her yerine ulaşım imkânı sunacaktır.

Mevcut Müşterilerinize Daimî Olarak Alışveriş Yapma İmkânı Sunun

Mağazanızdan bir kez alışveriş yapan müşterinizin bir daha ne zaman mağazanızı ziyaret edeceğini bilemezsiniz. Özellikle bir turistik bölgede hizmet verdiğinizi düşündüğünüzde müşterinizi bir daha görmeniz ve sizden alışveriş yapma imkânı olmayacaktır. Bu gibi durumlarda internet satışı kurtarıcınız olacaktır. Akıllarda kalıcılığınız ve satışlarınız artacaktır.

Gün Geçtikçe Yeni Mağazalar Pazarda ve İnternette Yerini Alıyor

Her geçen gün e-ticaret mecrasına yeni mağazalar açılmaya ve pazarda yerlerini almaya devam ediyor. Arama motorlarında daha iyi sonuçlar alabilmek, üst sıralarda kendinize yer edinebilmek için gün geçmeden yerinizi almanız gerekmektedir. Neden rakipleriniz yerlerini almış ve tüm ülkedeki müşterilerine ulaşırken siz ilinizle ya da ilçenizle sınırlı kalasınız ki?

E-ticaret Fiziki Mağazanızın Büyümesine Olanak Tanıyacaktır

Yukarıda bahsettiğimiz gibi e-ticaret bulunduğunuz yerin dışına çıkarak çok farklı müşterilerin kapısını sizlere aralayacak büyük bir fırsattır. Bulunduğunuz yerde fiziki bir mağaza açtığınızda büyümek için belki de yıllarınızı vereceksiniz. Ancak müşterilerinize verdiğiniz güven ve kaliteli hizmet ile e-ticaret yolu ile kısa sürede daha çok kişiye ulaşarak daha hızlı bir şekilde büyüyebilirsiniz.

E-ticaret Sitesine Sahip Olmak Fiziki Mağaza Açmak Kadar Masraflı Değildir

Fiziki bir mağaza açmaya kalktığınızda dükkân kirası, elektrik, su, çalışanlar ve maaşları gibi birden fazla gideri de kabul etmek zorunda kalacaksınız. Günümüz şartlarında fiziki bir mağaza açmak oldukça masraflı bir iş olarak görülmekte. Bu sebepledir ki hemen herkes e-ticaret sitelerine yönelmektedir. E-ticaret sitesi yaptırmak ya da satın almak düşünüldüğünün aksine fiziki mağaza açmaktan çok daha uygun fiyatlarla sizlere sunulmaktadır.

Esnaflar E-ticaret Yapabilir Mi?

Bu konuya öncelikle kimler e-ticaret yapabilir şeklinde başlayarak genelden özele gitmek daha faydalı olacaktır. E-ticaret yapabilmek için vergi mükellefi olmak gerekmektedir. Vergi mükellefi olmak demekse basit bir anlatımla bir şirketinizin bulunması anlamına gelmektedir. Günümüzde herhangi bir muhasebeciden bilgi alarak şahıs şirketini kurmak oldukça kolay hale gelmiştir. Bu bilgiler ışığında esnaflar da gönül rahatlığı ile e-ticaret yapabilir ve kendilerine ait bir e-ticaret sitesine sahip olabilirler.

E-ticaret Yaparak Para Kazanılır Mı?

Her aşaması ile iyi planlanmış bir e-ticaret uygulaması ya da sitesi sizi başarıya ve sonucunda da paraya ulaştıracaktır. Bilinçsiz bir şekilde yapılan e-ticaret maalesef rakiplerinin gerisinde kalacak ve giderek yok olarak anaparanızı da kaybetmenize yol açacaktır. E-ticaret sizi fiziki mağazanızın ötesine taşıyarak yeni müşterilerle buluşturacak ve kitlenizi arttıracağı için para kazandırmaması düşünülemez. E-ticarete başlamadan ürün seçimi, potansiyel kitlenin belirlenmesi, pazarın belirlenmesi, SEO çalışmaları, re-marketing, kargo ve ödeme seçenekleri gibi konuların netleştirilmesi gerekmektedir.

E-ticaret Nasıl Yapılır?

E-ticaret yapmaya başlamadan önce iyi bir planlama ile yola çıkmalısınız. İyi bir planlama ile yapılan e-ticaret uygulaması sizleri hayal kırıklığına uğratmadan emellerinize ulaştıracaktır. Yukarıda e-ticaret yapabilmek için vergi mükellefi olmanız gerektiğinden bahsetmiştik. Vergi mükellefi olduktan sonra sıra e-ticaret yapmaya başlamaya geliyor. Ancak bunun için de birkaç adımı yerine getirmeniz gerekmektedir.

E-ticaret Adımları Nelerdir?

 • İyi bir planlama ve Pazar araştırması yapmak
 • Ürün belirlenmesi, ürün fiyatlarının belirlenmesi ve ürün açıklamalarının belirlenmesi
 • Ürün belirlemesi ardından tedarikçi bulunması
 • Vergi mükellefi değilseniz adınıza bir şirket açmak
 • E-ticaret sitesi kurmak ya da var olan pazarlar üzerinde kendinize bir mağaza açmak
 • Trendyol, N11, Hepsiburada, Çiçeksepeti gibi pazarlar üzerinde mağaza sahibi olacaksanız mutlaka Pazar entegrasyonu yaptırmak
 • İyi bir Pazar araştırması sonrasında mevcut müşteri kitlenize yönelik uygun ve başarılı bir Pazar stratejisi oluşturmak
 • Google reklamları gibi reklam araçları kullanarak ürünlerinizin, hizmetlerinizin ya da markanızın tanıtımını yaparak alt yapı oluşturmak

E-ticaret Yapmak İçin Neler Gerekir?

Fiziki bir mağazada ticaret de yapsanız e-ticaret de yapsanız yasal bir şirket kimliğiniz olmalıdır. Bu şirket üzerinden fatura kesebilmeli, vergi mükellefi olmalı ve vergi beyanında bulunmalısınız. Aksi taktirde kişiler bir şirket olmadan e-ticaret yapamamaktadırlar. Yukarıda bahsettiğimiz üzere Pazar belirlenmesi yapılması, ürünlerin belirlenmesi, tedarikçi belirlenmesi, Pazar yerlerinde mağaza açmak, kargo anlaşması yapmak, müşterilerin güvenini kazanarak güvenli bir ödeme yöntemi belirlemek ve en önemlisi sürdürülebilir bir e-ticaret sitesine sahip olmak e-ticaret yapabilmek adına gerekenler olarak sıralanabilir.

E-ticaret Türleri Nelerdir?

E-ticaret de kişilerin yapmış olduğu ticaret eylemine yönelik belli türlere ayrılmıştır. Bunlar:

 • Business to Business(B2B)- Şirketler Arası E-ticaret
 • Business to Consumer(B2C)- Firmadan Tüketiciye E-ticaret
 • Consumer to Business(C2B)- Tüketiciden Firmaya E-ticaret
 • Consumer to Consumer(C2C)- Tüketiciden Tüketiciye E-ticaret
 • Business to Employee(B2E)- Firmadan Çalışanlarına E-ticaret’tir.

Ülkemiz sınırlarında en çok kullanılan e-ticaret yöntemi ve türü B2B ve B2C olarak görülmektedir. Bu iki e-ticaret türünün ve diğer e-ticaret türlerinin yapılma şekilleri ve usulleri farklılık gösterebilmektedir. E-ticarete başlamadan önce araştırılıp karar verilmesi gerekmektedir.

E-ticarette Başarıyı Arttırmaya Yönelik Öneriler

E ticarette ve diğer tüm ticaret türlerinde iyi bir pazarlama stratejisi her daim kazandıran bir yöntem olmuştur. Pazarlama stratejisi belirlemek sizlere e-ticaret üzerinden %30 başarıyı getirecektir. E-ticarette başarının geri kalan kısmı ise pazarlama stratejisinin iyi uygulanması ile birlikte gelecektir.

1.E-ticaret Sitenizi Kişiselleştirin

E-ticaret sitesi kullanıcıları şirket sahibinin kendine özel teklifler sunmalarını ve onların ilgisini çekebilecek ürünleri göstermelerini beklemektedir. E-ticaret sitenizi kullanıcılarınıza yönelik ve hitap eden bir şekle getirmeniz satışlarınızı artırmakta rol oynayacaktır.

2.Satış Öncesinde ve Sonrasında Kaliteli Müşteri Hizmetleri Deneyimi Sunun

Satış öncesi destekte ve satış sonrasında herhangi bir soru için müşterilerinizin ulaşmayı ilk tercih edeceği merci müşteri hizmetleri olacaktır. Müşterilerinizin müşteri hizmetlerinden alacağı kaliteyi artırmanız sizlere güvenen ve sadık bir müşteri kitlesine ulaşmanızı kolaylaştıracaktır. Sadık ve güvenilir bir müşteri kitlesi de e-ticarette sürekliliğiniz ve başarı anlamına gelmektedir.

3.Ürünlerinizi, Başlıklarınızı ve Ürün Yazılarınızı Özenle Hazırlayın

Ürünlerinizin belirlenmesi aşamasından sonra ürünlerinizin profesyonel ve müşterilerinizin dikkatini çekecek şekilde fotoğraflarının çekilmesi gerekmektedir. Bir ürünün satışındaki en önemli özelliği görseli olmaktadır. Bu açıdan bakıldığında profesyonel bir çekim kaçınılmaz olmaktadır. Profesyonel çekim sonrasında ise sıra içeriklerin düzenlenmesi kısmına gelmektedir. SEO uyumlu içeriklerin düzenlenmesi arama motoru sıralamasında sizleri üst sıralara yükseltecek ve rakipleriniz arasından kolaylıkla sıyrılmanızı sağlayacaktır.

4.Sosyal Kanıttan Yararlanın

Sosyal kanıt yöntemi satış artırma yöntemleri arasında yer almaktadır. E-ticaret yaptığınız süre boyunca sizden yeni alışveriş yapacak olan müşterileriniz sitenizde ya da mağazanızda daha önce ürün alan kişilerin yorumlarını dikkate alacaktır. Buna göre de kendi alışverişlerini şekillendireceklerdir. Bu yüzden siteniz üzerinde daha önce alışveriş yapan kullanıcıların yorumlarına ve mümkünse resimli geri dönüşlerine yer vermeniz başarınızı artıracaktır.

5.Web Siteniz Kullanıcı Dostu ve Sade Bir Tasarıma Sahip Olsun

Her kullanıcı gezindiği web sitesinin basit bir kullanımının olmasını ve aradığı şeye kolaylıkla ulaşabilmeyi hedefler. E-ticaret sitenizde de öncelikle kullanıcıların ürünlere kolaylıkla ulaşabilmesi ve ara yüz geçişlerinin kullanıcıyı sıkmayacak şekilde ayarlanarak site hızının yükseltilmesi gerekmektedir.  Siteniz ne kadar ilgi çekici, sade ve kolay kullanımı olursa kullanıcıların sitenizi terk etme hızı da o kadar artar. Sitenizi hemen terk etmeyen kullanıcı demek başarınızın giderek artması anlamına gelecektir.

6.Re-targeting Yöntemini Kullan

Re-targeting son yılların en çok tercih edilen pazarlama yöntemlerinden biri haline gelmiştir. Re-targeting basit bir anlatımla sitenizi ziyaret eden ancak satın alma işlemi gerçekleştirmeden sitenizi terk eden kullanıcıların reklamlar aracılığı ile tekrar sitenize ilgisini çekerek satın almaya yönlendirme işlemi anlamına gelmektedir. Bu işlemi genellikle Google ads, instagram ya da facebook üzerinden kolaylıkla yapabilirsiniz. Re-targeting sonrasında satın alma işlemi gerçekleştirmeden çıkış yapan kullanıcıları da kazanarak hem satışlarınızı hem de başarınızı arttırabilirsiniz.

E ticaret Sitesi Ne Kadara Mal Olur?

E-ticaret yapma yöntemleri Pazar yerinde bir mağaza açmak ya da e-ticaret sitesi satın almaktır. Uygun bir pazarda mağaza açmak yerine çoğu kişi kendi adına kişiselleştirebileceği siteyi tercih etmektedir. Ancak çoğu kişi web sitesi yaptırmanın oldukça maliyetli olduğu gibi bir düşünceye sahiptir. Her alanda olduğu gibi web sitesi satın alma işlemi boyunca da site içerisindeki istekleriniz fiyatı belirleyici unsur olacaktır. Web sitesinin tasarımı, web sitesinin özel ihtiyaçları, web sitesi üzerinden geçmiş müşteri bilgilerine ulaşma sistemi kurulumu, web sitenize uygun bir envanter ve stok senkronize etmek, SEO ve pazarlama çalışmaları, seçeceğiniz Pazar entegrasyonu gibi birçok unsur e-ticaret sitenizin fiyatını belirleyecektir. E-ticaret sitesi kurulumu ya da alımı yapmadan önce mutlaka iyi bir araştırma yapmalı ve deneyimli bir ekip ile çalışmalısınız. E-ticaret sitenizin alt yapısının ve görünen yüzünün iyi tasarlanması e-ticaret sektöründe başarınızın altın anahtarı olacaktır.