Web sitesi için hız neden önemlidir?

Web Sitesi İçin Hız Neden Önemlidir?


Teknolijinin gelişmesi ile davranışlarımız da çok fazla değişmektedir. Ancak değişmeyen bir şey varsa o da hıza olan tutkumuzdur, söz konusu web alanı olduğunda da hızın önemi kullanıcı davranışları açısından oldukça önemlidir.

Kullanıcı davranışları için hızın önemli olması web sitelerinin de hızlı olmasını bir zorunluluk haline getirmiştir. Örnek vermek gerekirse bir web sayfası sunucu, sayfa içerik yoğunluğu veya başka bir etken ile çok geç açılıyor ise çoğumuzun davranışı o sayfa daha tam yüklenmeden sayfayı terk etmek olacaktır. Terk edilen sayfalar Google tarafından ve tarayıcı eklentileri ile tespit edilir. Bu veriler analiz edilerek sık terk edilen sayfalar özel incelemeler ile ve değerlendirmeler ile terk edilen sayfa olarak kabul edilir. Böyle sayfalar da Google tarafından kullanıcı dostu olmadığı düşüncesi ile cezalandırılır ve sıralamada daha geri bırakılır.

Ancak yine de web sitelerinin hızlı açılmasının tek dez avantajı kullanıcı davranışları değildir.Web sifesi hızı Google reklamları için de önemli bir konudur. Google reklamlarında web sitesi açılış sayfalarının performansına sayfa açılış süreleri önemli bir etki etmektedir. Hızlı açılan web sayfaları kalite puanı açısından size fayda sağlayacak ve google reklam sıralamasında daha üst sırada yer alacak ve buna rağmen daha tasarruflu reklamlar oluşturabileceksiniz. Google pagespeed testi ile sayfanızın açılış süreleri ve mobil ve masaüstü performanslarını ölçebilirsiniz.

Burada web sitenizin hız performansını arttırmak için bir takım öneriler bulabilirsiniz ancak bazı önerileri uygulamak için web sitesi tasarım süreçlerinde uygun bir alt yapı oluşturmuş değilseniz yapısal değişikliklere ihtiyacınız olabilir. Bu neden web sitesi yapan firmalar web tasarım süreçlerinde Google pagespeed testleri ile web sitesi hızını sıklıkla test ederler. Özel maksatlı web siteleri haricinde wordpress gibi bir platform kullanarak web sitenizi oluşturmuş iseniz kullandığınız bazı eklentiler web site hızı acisindan önemli etkenlerdir, başarısız eklenti kurulumları ile profesyonellikten uzak bir şekilde hazırlanmış wordpress web siteleri çok geç açılmaktadır.

Web sitenizin hızını arttırmak için birkaç önemli öneri;

1- Daha düşük boyutlu resimleri tercih edin

2- Kullanılan resimler için modern resim formatlarını tercih ederek daha iyi sıkıştırma sağlayan formatları kullanın.

3- JavaScript ve CSS dosyalarınızı minimize ederek kullanın.

4- Kullanılmayan JavaScript ve CSS dosyalarını gereksiz yere import etmeyin.

5- Her yerde uygun boyutlu resimler kullanın.